Center, Farm & Sanctuary

Aullwood Farm Products

Find our more about our locally grown farm products

Aullwood Farm offers selected locally grown meats, eggs and more for sale at our Farm Store as available. Check back here regularly for the latest news on what we have to offer! Prices are listed below. When you buy at Aullwood, you enable the public to enjoy farm programs, self-guided tours, trails and much more. You also benefit from eating healthy and delicious locally grown food!

Products are sold during our regular hours at Aullwood Farm at 9101 Frederick Pike, Dayton OH 45414. For more information about products or availability, please call 937-890-2968. Thank you for eating local and supporting sustainable agriculture! 

CHICKEN

All natural, cage free chicken available for a limited time
  • Boneless Chicken Breasts (2 pack): $4.50 per pound
  • Drumsticks (4 pack): $2.99 per pound
  • Thighs (4 pack): $2.99 per pound
  • Wings (8 pack): $3.25 per pound
  • Liver: $1.35 per pound

EGGS

  • Chicken eggs: $4.50 per dozen
  • Silkie chicken eggs: $3.00 per dozen
  • Quail eggs: $3.50 per dozen

BEEF --- NOW 25% OFF!

This 100% grass fed beef is raised by End of the Ridge Farms of West Union, OH. They are passionate about conservation and raise their cattle without growth hormones, steroids or antibiotics. Learn more about End of the Ridge Farms at www.endoftheridge.com

  • Ground Beef: 1 pound pack, $6.00
  • Ground Beef Patties: 3 patties per pound, $6.37
  • Chuck Arm Roast: $6.00 per pound
  • Chuck Shoulder Roast: $6.00 per pound
  • Top Blade Roast: $6.75 per pound
  • Stew Meat: $6.00 per pound
  • Cubed Steak: $6.00 per pound
  • Ribeye Steak: $12.75 per pound
  • Tenderloin Steak: $16.50 per pound
  • Sirloin Steak: $9.00 per pound
  • Top Loin Steak: $11.25 per pound
  • Beef Heart: $2.25 per pound
  • Liver: $2.25 per pound
  • Tongue: $2.25 per pound
  • Suet: $1.50 per pound
  • Ground Beef:  1 pound pack $8.00

LOCAL HONEY

  • 8 oz Glass Bottle: $7.00
  • 12 oz Honey Bear: $8.00
  • 12 oz Jelly Jar: $8.00
  • 16 oz Jar: $10.00
  • 16 oz Glass Bottle: $11.00
  • 24 oz Jar: $12.50
  • 48 oz Jug: $24.00

MAPLE SYRUP

  • Pint Jug: $16.00
  • ½ Pint Jug: $12.00

AULLWOOD APPLE BUTTER

  • Sugar Added or No Sugar Added: $6.00
[ RETURN TO THE AULLWOOD FARM PAGE ]

Learn and Engage with Aullwood